Hall of Fame

Hall of Fame giver en oversigt over titelholdere til Klubmesterskabet, topscorere fra holdturneringer og vindere og links til afsluttede turneringer.
For at gøre sig fortjent til en plads i Hall of Fame skal man vinde én af de 3 klubmesterskaber eller ende som topscorer for sit hold i Holdturneringen.
Ved point lighed er højeste bræt nævnt.

Klubmesterskaber

2020
2019 Bent Vestergaard
2018 Thomas Kirknel
2017 Peter Wieth-Klitgaard
2016 Thore N. Nielsen
2015 Bent Vestergaard
2014 Peter Wieth-Klitgaard
2013 Thore N. Nielsen
2012 Michael R. Olsen
2011 Thomas Kirknel
2010 Thore N. Nielsen
2009 Thore N. Nielsen
2008 Thore N. Nielsen
2006 Jonel Balnozan
2005 Steffen S. Nielsen
2004 Morten S. Sørensen
2003 Bo G. Christensen
2002 Bo G. Christensen
2001 Jacob Woge Nielsen
2000 Dennis Døngart
1999 Ole Bo Andersen
1998 Nils Nilsson

Hurtigskak (klubmester)
2019
2018 Thore N. Nielsen
2017 Finn Bonnez
2016 Anders Vælds
2015 Bent Vestergaard
2014 Henrik Andersson
2013 Bent Vestergaard
2012 Kim S. Andersen
2011 Michael R. Olsen
2009 Kim S. Andersen
2008 Thore N. Nielsen
2006 Thomas Lund
2005 Anders Berring
2003 Bo G. Christensen
2002 Bo G. Christensen
2001 Thormod Furu
2000 Nils Nilsson
1999 Søren Jensen
1998 Michael Jørgensen

Lynskak (klubmester)
2019
2018 Jesper Musaeus
2016 Thomas Kirknel
2015 Michael R. Olsen
2014 Michael R. Olsen
2012 Bent Vestergaard
2011 Kim S. Andersen
2005 Steffen S. Nielsen
2003 Thormod Furu
2002 Thormod Furu
2001 Nils Nilsson
2000 Ole Bo Andersen
1999 Henrik W. Jensen
1998 Mogens Thuesen

Holdturneringen (topscorer for 1.holdet)

2019 Jørgen Hvenekilde 5p (2.div)
2018 Thore N. Jensen 4½p (2.div)
2017 Bent Vestergaard 6½p (2.div)
2016 Thore N. Jensen 6p (m.r)
2015 Paul Bridgwater 5p (m.r)
2014 Jørgen Hvenekilde 5p (m.r)
2013 Casper Olsen 5p (m.r)
2012 Martin Willerup 5½p
2011 Mads S. Hansen 4½p (2.div)
2010 Thore N. Jensen 5p (2.div)
2009 Thore N. Jensen 5½p (2.div)
2008 Mads S. Hansen 5½p (2.div)
2007 Anders Bering 5p (2.div)
2006 Kim N. Hansen 4½p (2.div)
2005 Steffen S. Jensen 7p (2.div)
2004 Anders Bering+Thore N. Jensen 3½p (m.r)
2003 Bo. G. Christensen 5½p (2.div)
2002 Casper Olsen 5p (2.div)
2001 Dennis Døngart 5½ (2.div)
2000 Michael Jørgensen 4p (2.div)
1999 Thore N. Jensen 3½p (3.div)
1998 Ole Bo Andersen 4½p (2.div)

Holdturneringen (topscorer for 2.holdet)
2020
2019 Olav Kallenbach 4p (1.r)
2018
2017 Thomas Varming og Jens Kristian Sørensen 2½p (1.r)
2016 Gert Werner 4½p(m.r)
2015 Jan Nielsen 6p (1.r)
2014 Thomas Varming 3½p (m-r)
2013 Olav Kallenback 5½ (1.r)
2012 Bjarne Henriksen 5½p (1.r)
2011 Erik Sværke Hansen 5½p (1.r)
2010 Bjarne Henriksen 5½p (1.r)
2009 Erik Sværke. Hansen 5½p (1.r)
2008 Erik Sværke Hansen 4½p (1.r)
2007 Janus M. Rasmussen 4p (1.r)
2006 Steen Delager 5½p (1.r)
2005 Kim N. Hansen 5½p (1.r)
2004 Erik Sværke Hansen (2.r)
2003 Thormod Furu 4p (3.div)
2002 Jan T. Nielsen 5½p (m.r)
2001 Casper Olsen 4p (3.div)
1998 Mikkel Rygaard 4p (2.div)

Holdturneringen (topscorer for 3. holdet)

2017 Gúney 3½p
2016 Jacob Printzlau 3p (1.r)
2015 Kim S. Andersen og Andreas Skovgaard 5p
2014 Erik Møllmann 5½p
2013 Leif Jürgensen og Jacob Printzlau 6½p
2012 Leif Jürgensen 4p (2.r)
2011 Morten Ree 4½p (2.r)
2010 Kim S. Andersen 5p (3.r)
2009 Arnau O. Gonzales 4p (3.r),
2008 Asger S. Jeppesen 3½p (3.r)
2007 Asger S. Jeppesen 4½p (4.r)
2006 Janus Munck 5½p (2.r),
2005 Erik Møllmann 3½p (1.r)
2003 Asger S. Jeppesen 5½ (2.r)
2002 Erik Hedegaard 5p (2.r),
2001 Thormod Furu 3½ (1.r),

Turneringsoversigt

År Turnering vinder
2016 Nørrebro Frost EMT Thore N. Jensen 4p (klubmester) + Morten Renneberg Gr A (Øbro) 4p
2016 Nørrebro hurtigskak lør. 27/2 FM Simonas Zickus (Lyngby-Virum Skakklub) 6p
2015 Nørrebro hurtigskak lør.12/12 Anders Vælds 6½p
2015 Nørrebro Junior Grand Prix 21/11 Nicolai Kistrup (BMS) 5½p
2015 Nørrebro Vinter-Emt 2015 Peter Wieth-Klitgaard 6p
2015 Nørrebro Sæsonstart-emt 2015 Peter Wieth-Klitgaard + Henrik Bruun + Michael Ole Madsen (Allerød)3½p
2015 Nørrebro Hurtigskak 29/6 Sandi Stojanovski 7p K41
2015 Sommerlyn i Nørrebro 22/6 Michael R. Olsen 11p
2015 Nørrebro Juniorsommerturnering Andreas Skovgaard 6p
2015 150 år med skak i Kbh – Nørrebro GP-hurtigskak3.afd Finn Bonnez 6p
2015 150 år med skak i Kbh – Nørrebro GP-hurtigskak2.afd Henrik Andersson 5½p
2015 150 år med skak i Kbh – Nørrebro GP-hurtigskak1.afd JensHenrichsen 4½p
2015 Nørrebro Forårs-emt 4/5-1/6 Henrik E. Bruun 4p
2015 Nørrebro Hurtigskak 30/3 Jacob Brorsen (BMS) og Christian Kragh (K41) 4½p
2015 Nørrebro Frost-emt 2015 (23/2-23/3) Bent Vestergaard 3½p
2015 Det Åbne Nørrebro Hurtigskak-mesterskab Bent Vestergaard
2015 Nørrebro Vinter-Emt 2014-2015 Thomas Kirknel 5½p
2014 Nørrebro Torsdags-EMT sep-okt Sergio Adan Bermudez K41 4½p (IM Nikolaj Mikkelsen 4p Philidor)
2014 Nørrebro Juniorsommerturnering Andreas Skovgaard 6p
2014 Nørrebro Forårs-emt Thore N Jensen 6p
2014 Hurtigskak for 2-mands hold 26/4 Bent Vestergaard og Thormas Varming 9p
2014 Klubmesterskabet i Lyn (marts) Frode B. Nielsen 11½p Frederiksberg (Michael R. Olsen lynklubmester m. 10p)
2014 Nørrebro Frost-emt Peter Wieth-Klitgaard 4p
2013 Juleopgave Quiz Bent Vestergaard 7p
2013 Nørrebro det er snart jul emt Bent Vestergaard og John Holm Nielsen 5½p
2013 Hurtigskak for 2-mands hold GM Allan Stig Rasmussen og Andreas Wiwe 10½p
2013 Nørrebro Sæsonstart-emt Jens Heinrichsen og Bent Vestergaard 3½p
2013 Nørrebro Juniorsommerturnering Donald Brinch (Greve)5½p
2013 Nørrebro Fleksibel-emt Kim S Andersen og Peter Wieth-Klitgaard 5p
2013 Nørrebro april-maj emt Bent Vestergaard 5p
2013 Det Åbne Nørrebro Mesterskab i Hurtigskak Bent Vestergaard 5½p
2013 Nørrebro Weekend-emt 1-3 Feb Martin Percivaldi Hillerød og Louise Winther Fredericia (K41) 4p
2013 Det åbne AS04/KS klubmesterskab 2012-2013 emt Thore N Jensen 7p
2012 Klubmesterskabet i Lyn Bent Vestergaard
2012 Det åbne AS04-KS hurtigskak-mesterskab Kim S. Andersen 5p
2012 Skakmølle august-sept emt Thomas Kirknel 4½p
2012 Skakmølle weekend-emt 24-26 august Thomas Kirknel og Jacob Brorsen (BMS) 4p
2012 AS04 Junior Sommerskak Arthur Berg
2012 Skakmølle Hurtigskak GP Juni-Juli Kim S. Andersen 12p
2012 Skakmølle maj-juni emt John Holm Nielsen 4p
2012 Skakmølle weekend-emt 23-25 marts Thomas Kirknel 4p
2012 Det åbne klubmesterskab Michael Marshall (Odysseus) Michael R. Olsen (Klubmester)
2011 AMS+AS04+KS GP-turnering Nils Petersen (Øbro) 22½p
2011 Pokalturneringen i Bredderækken<1800 rating gns (Odense) Thore N. Jensen + R.Michael Olsen+Morten Ree +Kim S Andersen17½p
2011 Sommerskak emtjuni + juli Thomas Kirknel +Michael R. Olsen +Thomas Mørkøre (K41)4p
2011 AS04 Junior Sommerskak Samuel Heine May (Frederiksberg)4½p
2011 Skakmølle maj emt Thore N Jensen +Michael Nielsen (Tåstrup)3½p
2011 Skakmølle – mens vi venter på foråret – emt Rasmus Jørgensen (K41)4½p
2011 Det åbne AS04/KS klubmesterskab 2010-2011 emt Bent Vestergaard + John H. Nielsen 5½p
2010 Skakmølle hurtigskak for 2-mands-hold(16 okt) Jakob Aabling-Thomsen(Brønshøj) +Jacob Kaaber (Køge) 10½p
2010 Skakmølle Sæsonstart emt Thore N. Jensen 4½p
2010 Skakmølle april maj emt Thomas Kirknel 3½p
2010 Skakmølle Sol og Sommer emt Poul Henrik Madsen (Tårnby)
2010 AS04/KS Klubmesterskab i hurtigskak Bo G. Christensen
2010 AS04 Klubmesterskabet Thore N. Jensen 5½p
2010 hurtigskak for 2-mands hold (24 okt) Lån mig en ged9½p
2009 Skakmølle Efterårsferie EMT Bo Brandstrup (Musikv. Institut) og John Hansen (Frb) 4p
2009 Skakmølle Sommer EMT Thomas Kirknel 4½p
2009 Skakmølle torsdags hurtigskak(28 maj og 4 juni) Kosma Korlig 6½p
2009 Skakmølle Forårs EMT Dick Sørensen (Tåstrup) 4p
2009 Skakmølle Hurtigskak-april David Bekker Jensen (Helsinge) 5½p
2009 Skakmølle-mandags EMT Finn Bonnez +Daniel Andersen (Frederikssund) 5p
2009 Skakmølle dobbelt-weekend EM(marts) Jes Knudsen (Helsinge) 4p
2009 Tillykke AS04 hurtigskak(31 jan) Dennis Jørgensen (Allerød) +Rasim Busuladzic (Perlen) 5p
2008 Frejasgade Premiere EMT(nov-dec) John H. Nielsen 6½p
2007 Skakmølle Efterårs EMT Jesper Aae3½p
2007 Skakmølle WeekEnd(sept) Søren Holm Jensen (Brønshøj)3½p
2007 AS04 sensommer EMT Erik Hedegaard +Henrik Høybye4p
2007 Skakmølle Forårs EMT Erling Nilsson (Valby) 5p
2007 Skakmølle WeekEnd(sept) Jes West Knudsen (Sydkysten) 4p
2007 Skakmølle EMT(jan+feb) Richard Lilja (Nordkalotten) 4½p
2006 AS04 Vinter EMT Thore N. Jensen 3½p
2006 Nørrebromesterskabet i Lynskak Allan Keller
2006 AS04 Efterårs EMT Thore N.Jensen5½p
2006 AS04 Forår Thore N. Jensen 4½p
2006 Det Åbne Klubmesterskab Martin Kisby Willerup + Jonel Balnozan 5p
2006 Lyn GP 2006 Michael 64½p
2006 Hurtigmesterskabet Thomas Lund 5p
2005 Lyn GP Nils Nilsson 71½p
2005 Per Auchenberg Mindeturnering(okt-dec) Jacob Kjær Jensen (Viby)5p
2005 AS04 Efterårs EMT Michael Mikkelsen +Bjarne M. Henriksen +Steen Delager +Jonel Balnozan5p
2005 Nørrebro Open 2005 Mads Keinicke5p
2005 Sommer Hurtig 2005 Thomas Vils Pedersen7p
2005 AS04 Forår Jesper Aae + Thore Nyboe Jensen5p
2004 AS04 Efterår EMT Thomas Tolstrup (Farum) 5p
2004 Klubmesterskabet i Lyn Nils Nilsson9p
2004 AS04 100 Centenary GM Jonny Hector+GM Nick de Firmian7½p af 9
2004 Jubilæumslyn6 feb GM Sune Berg Hansen (Helsingør)+Simon Bekker Jensen (Helsinge) 8½p
2004 Nørrebro Open 2004 Bo Garner Christensen5p
2003 Klubmesterskabet i hurtigskak Bo Garner Christensen 7½p
2003 Efterårs EMT Casper Olsen +Lars Max Jensen 4p
2003 Lyn GP2003 Erik Sværke86p
2003 Forårs EMT Thomas Hansen5½p
2003 Klubmesterskabet i Lynskak Thormod Furu 9½p
2003 Nørrebro Open 2003 Frode B. Nielsen (Fr.berg) + Erik Sværke Hansen 6p
2002 Klubmesterskabet(Vinterturneringen) Bo Garner Christensen 8p
2002 AS04 Efterår EMT Sune Hansen +Lars F. Petersen (Fr.berg) 5½p
2002 Forårs EMT Jacob Woge Nielsen 4½p
2002 Fischer-Random turnering Henrik W. Jensen +Dimitri Bogdanov (Skovlunde) 4p
2002 Klubmesterskabet I Lyn (5. marts) Thormod Furu13½p
2002 Lyn GP 2002 Thormod Furu 144½p
2002 Nørrebro Open 2002 Bo Garner Christensen 7p
2001 Vinterturneringen Bo Garner Christensen 8½p
2001 Nørrebro Open 2001 Jacob Woge Nielsen10p
2001 Lyn GP 2001 Søren Jensen148p
2001 Efterårs EMT Jacob Woge Nielsen 5½p
2001 Hurtigsommer AndersBering6p
2001 Forårs EMT Thomas Lund6½p
2001 Tema2001 Nils Nilsson 14p
2001 Klubmesterskabet i Lyb Nils Nilsson 11½p
2001 Hurtigmesterskabet Thormod Furu5½p
2000 Klubmesterskabet Jacob Woge7p
2000 Lyn GP Erik Sværke Hansen 123p
2000 Nørrebro Open 2000 Peter Larsen12p
1999 Lyn GP Henrik J 107p
1999 Nørrebro Open 1999 Søren Jensen9½p
1997 Nørrebro Open 1997 Thore N.Jensen + Nils Nilsson 9p
1996 Nørrebro Open 1996 MichaelJørgensen11p
1995 Nørrebro Open 1995 MichaelJørgensen11p
1994 Nørrebro Open 1994 Jens Hartung9p

AS04 Klubmestre gennem tiderne (fortsat):
1997 Michael Jørgensen
1996 Mogens Thuesen
1995 Ib Andersen
1994 Niels Hirtsgaard
1993 Henrik W. Jensen
1992 Kai Bjerring
1991 Mogens Thuesen
1990 Kim Pilgård
1989-1985 Andreas Bang
1984 Ib Andersen
1983 Carsten Simonsen
1978 Ingolf CLausen
1976 Flemming Lund
1975 Per Auchenberg
1974 Flemming Lund
1973 Flemming Lund
1971 Flemming Lund
1970 Eigil Johansen
1962 Kurt Jessø
1961 Kurt Jessø
1960 Kr. Munch Pedersen
1957 Bent Nielsen
1956 Axel Roos
1955 Eigil Madsen
1954 Eigil Madsen
1953 Leon Jørgensen
1951 Eigil Madsen
1941 Eigil Madsen
1928 A. Olsen
1927 F. Thomsen
1926 Karl Poulsen
1925 Karl Poulsen
1924 Alex Nielsson
1923 Eigil Hansen
1922 F. Thomsen
1921 Leon Jørgensen
1920 F. Thomsen
1919 F. Thomsen
1918 R. Palsund