Hall of Fame

Hall of Fame giver en oversigt over titelholdere til Klubmesterskabet, topscorere fra holdturneringer og vindere og links til afsluttede turneringer.
For at gøre sig fortjent til en plads i Hall of Fame skal man vinde én af de 3 klubmesterskaber,ende som topscorer for sit hold i Holdturneringen,eller vinde en turnering arrangeret af Nørrebro Skakklub.
For hold- og klubturneringen vises årstallet for afslutningen på turneringen. Ved point lighed er højeste bræt nævnt.

Klubmesterskaber

År Klubmester Hurtigskak Lyn
2017  Peter Wieth-Klitgaard Finn Bonnez
2016 Thore N. Jensen Anders Vælds Thomas Kirknel
2015 Bent Vestergaard Bent Vestergaard Michael R. Olsen
2014 Peter Wieth-Klitgaard Henrik Andersson Michael R. Olsen
2013 Thore N. Jensen Bent Vestergaard
2012 Michael R. Olsen Kim S. Andersen Bent Vestergaard
2011 Thomas Kirknel Michael R. Olsen Kim S. Andersen
2010 Thore N. Jensen
2009 Thore N. Jensen Kim S. Andersen
2008 Thore N. Jensen Thore N. Jensen
2007 Thore N. Jensen
2006 Jonel Balnozan Thomas Lund
2005 Steffen S. Nielsen Anders Berring og Steffen S. Nielsen
2004 Morten S. Sørensen Nils Nilsson
2003 Bo G. Christensen Bo G. Christensen Thormod Furu
2002 Bo G. Christensen Bo G. Christensen Thormod Furu
2001 Jacob Woge Nielsen Thormod Furu Nils Nilsson
2000 Dennis Døngart Nils Nilsson Ole Bo Andersen
1999 Ole Bo Andersen Søren Jensen Henrik W. Jensen
1998 Nils Nilsson Michael Jørgensen Mogens Thuesen

Holdturneringen

År 1. holdet 2. holdet 3. holdet 4. holdet
2017 Bent Vestergaard 6½p (2.div)
2016 Thore N. Jensen 6p (m.r) Gert Werner 4½p(m.r) Jacob Printzlau 3p (1.r) Hannibal V. Jaques 4½p (2.r)
2015 Paul Bridgwater 5p (m.r) Jan Nielsen 6p (1.r) Kim S. Andersen 5p Andreas Skovgaard 5p
2014 Jørgen Hvenekilde 5p (m.r) Thomas Varming 3½p (m-rækken) Erik Møllmann 5½p Michael Olsen 6p
2013 Casper Olsen 5p (m.r) Olav Kallenback 5½ (1.r) Leif Jürgensen 6½p Jacob Printzlau 6½p
2012 Martin Willerup 5½p Bjarne Henriksen 5½p (1.r) Leif Jürgensen 4p (2.r)
2011 Mads S. Hansen 4½p (2.div) Erik Sværke Hansen 5½p (2.r) Morten Ree 4½p (2.r)
2010 Thore N. Jensen 5p (2.div) Bjarne Henriksen 5½p (1.r) Kim S. Andersen 5p (3.r)
2009 Thore N. Jensen 5½p (2.div) Erik Sværke. Hansen 5½p (1.r) Arnau O. Gonzales 4p (3.r)
2008 Mads S. Hansen 5½p (2.div) Erik Sværke Hansen 4½p (1.r) Asger S. Jeppesen 3½p (3.r)
2007 Anders Bering 5p (2.div) Janus M. Rasmussen 4p (1.r) Asger S. Jeppesen 4½p (4.r)
2006 Kim N. Hansen 4½p (2.div) Steen Delager 5½p (1.r) Janus Munck 5½p (2.r)
2005 Steffen S. Jensen 7p (2.div) Kim N. Hansen 5½p (1.r) Erik Møllmann 3½p (1.r)
2004 Anders Bering Thore N. Jensen 3½p (m.r) Erik Sværke Hansen (2.r)
2003 Bo G. Christensen 5½p (2.div) Thormod Furu 4p (3.div) Asger S. Jeppesen 5½ (2.r)
2002 Casper Olsen 5p (2.div) Jan T. Nielsen 5½p (m.r) Erik Hedegaard 5p (2.r)
2001 Dennis Døngart 5½ (2.div) Casper Olsen 4p (3.div) Thormod Furu 3½ (1.r)
2000 Michael Jørgensen 4p (2.div)
1999 Thore N. Jensen 3½p (3.div)
1998 Ole Bo Andersen 4½p (2.div) Mikkel Rygaard 4p (2.div)

Turneringsoversigt

År Turnering vinder
2016 Nørrebro Frost EMT Thore N. Jensen 4p (klubmester) + Morten Renneberg Gr A (Øbro) 4p
2016 Nørrebro hurtigskak lør. 27/2 FM Simonas Zickus (Lyngby-Virum Skakklub) 6p
2015 Nørrebro hurtigskak lør.12/12 Anders Vælds 6½p
2015 Nørrebro Junior Grand Prix 21/11 Nicolai Kistrup (BMS) 5½p
2015 Nørrebro Vinter-Emt 2015 Peter Wieth-Klitgaard 6p
2015 Nørrebro Sæsonstart-emt 2015 Peter Wieth-Klitgaard + Henrik Bruun + Michael Ole Madsen (Allerød) 3½p
2015 Nørrebro Hurtigskak 29/6 Sandi Stojanovski 7p K41
2015 Sommerlyn i Nørrebro 22/6  Michael R. Olsen 11p
2015 Nørrebro Juniorsommerturnering Andreas Skovgaard 6p
2015 150 år med skak i Kbh – Nørrebro GP-hurtigskak 3.afd Finn Bonnez 6p
2015 150 år med skak i Kbh – Nørrebro GP-hurtigskak 2.afd Henrik Andersson 5½p
2015 150 år med skak i Kbh – Nørrebro GP-hurtigskak 1.afd Jens Henrichsen 4½p
2015 Nørrebro Forårs-emt 4/5-1/6 Henrik E. Bruun 4p
2015 Nørrebro Hurtigskak 30/3 Jacob Brorsen (BMS) og Christian Kragh (K41) 4½p
2015 Nørrebro Frost-emt 2015 (23/2-23/3) Bent Vestergaard 3½p
2015 Det Åbne Nørrebro Hurtigskak-mesterskab Bent Vestergaard
2015 Nørrebro Vinter-Emt 2014-2015 Thomas Kirknel 5½p
2014 Nørrebro Torsdags-EMT sep-okt Sergio Adan Bermudez K41 4½p (IM Nikolaj Mikkelsen 4p Philidor)
2014 Nørrebro Juniorsommerturnering Andreas Skovgaard 6p
2014 Nørrebro Forårs-emt Thore N Jensen 6p
2014 Hurtigskak for 2-mands hold 26/4 Bent Vestergaard og Thormas Varming 9p
2014 Klubmesterskabet i Lyn (marts) Frode B. Nielsen 11½p Frederiksberg (Michael R. Olsen lynklubmester m. 10p)
2014 Nørrebro Frost-emt Peter Wieth-Klitgaard 4p
2013 Juleopgave Quiz Bent Vestergaard 7p
2013 Nørrebro det er snart jul emt Bent Vestergaard og John Holm Nielsen 5½p
2013 Hurtigskak for 2-mands hold GM Allan Stig Rasmussen og Andreas Wiwe 10½p
2013 Nørrebro Sæsonstart-emt Jens Heinrichsen og Bent Vestergaard 3½p
2013 Nørrebro Juniorsommerturnering Donald Brinch (Greve) 5½p
2013 Nørrebro Fleksibel-emt Kim S Andersen og Peter Wieth-Klitgaard 5p
2013 Nørrebro april-maj emt Bent Vestergaard 5p
2013 Det Åbne Nørrebro Mesterskab i Hurtigskak Bent Vestergaard 5½p
2013 Nørrebro Weekend-emt 1-3 Feb Martin Percivaldi Hillerød og Louise Winther Fredericia (K41) 4p
2013 Det åbne AS04/KS klubmesterskab 2012-2013 emt Thore N Jensen 7p
2012 Klubmesterskabet i Lyn Bent Vestergaard
2012 Det åbne AS04-KS hurtigskak-mesterskab Kim S. Andersen 5p
2012 Skakmølle august-sept emt Thomas Kirknel 4½p
2012 Skakmølle weekend-emt 24-26 august Thomas Kirknel og Jacob Brorsen (BMS) 4p
2012 AS04 Junior Sommerskak Arthur Berg
2012 Skakmølle Hurtigskak GP Juni-Juli Kim S. Andersen 12p
2012 Skakmølle maj-juni emt John Holm Nielsen 4p
2012 Skakmølle weekend-emt 23-25 marts Thomas Kirknel 4p
2012 Det åbne klubmesterskab Michael Marshall (Odysseus) Michael R. Olsen (Klubmester)
2011 AMS+AS04+KS GP-turnering Nils Petersen (Øbro) 22½p
2011 Pokalturneringen i Bredderækken <1800 rating gns (Odense)  Thore N. Jensen + R. Michael Olsen+ Morten Ree + Kim S Andersen 17½p
2011 Sommerskak emt juni + juli Thomas Kirknel + Michael R. Olsen + Thomas Mørkøre (K41) 4p
2011 AS04 Junior Sommerskak Samuel Heine May (Frederiksberg) 4½p
2011 Skakmølle maj emt Thore N Jensen + Michael Nielsen (Tåstrup) 3½p
2011 Skakmølle – mens vi venter på foråret – emt Rasmus Jørgensen (K41) 4½p
2011 Det åbne AS04/KS klubmesterskab 2010-2011 emt Bent Vestergaard + John H. Nielsen 5½p
2010 Skakmølle hurtigskak for 2-mands-hold (16 okt) Jakob Aabling-Thomsen (Brønshøj) + Jacob Kaaber (Køge) 10½p
2010 Skakmølle Sæsonstart emt Thore N. Jensen 4½p
2010 Skakmølle april maj emt Thomas Kirknel 3½p
2010 Skakmølle Sol og Sommer emt Poul Henrik Madsen (Tårnby)
2010 AS04/KS Klubmesterskab i hurtigskak Bo G. Christensen
2010 AS04 Klubmesterskabet Thore N. Jensen 5½p
2010 hurtigskak for 2-mands hold (24 okt) Lån mig en ged 9½p
2009 Skakmølle Efterårsferie EMT Bo Brandstrup (Musikv. Institut) og John Hansen (Frb) 4p
2009 Skakmølle Sommer EMT Thomas Kirknel 4½p
2009 Skakmølle torsdags hurtigskak (28 maj og 4 juni) Kosma Korlig 6½p
2009 Skakmølle Forårs EMT Dick Sørensen (Tåstrup) 4p
2009 Skakmølle Hurtigskak-april David Bekker Jensen (Helsinge) 5½p
2009 Skakmølle-mandags EMT Finn Bonnez + Daniel Andersen (Frederikssund) 5p
2009 Skakmølle dobbelt-weekend EM (marts)  Jes Knudsen (Helsinge) 4p
2009 Tillykke AS04 hurtigskak (31 jan) Dennis Jørgensen (Allerød) + Rasim Busuladzic (Perlen) 5p
2008 Frejasgade Premiere EMT (nov-dec) John H. Nielsen 6½p
2007  Skakmølle Efterårs EMT  Jesper Aae 3½p
2007 Skakmølle WeekEnd (sept) Søren Holm Jensen (Brønshøj) 3½p
2007 AS04 sensommer EMT Erik Hedegaard + Henrik Høybye 4p
2007 Skakmølle Forårs EMT Erling Nilsson (Valby) 5p
2007 Skakmølle WeekEnd (sept) Jes West Knudsen (Sydkysten) 4p
2007 Skakmølle EMT (jan+feb) Richard Lilja (Nordkalotten) 4½p
2006 AS04 Vinter EMT Thore N. Jensen 3½p
2006 Nørrebromesterskabet i Lynskak Allan Keller
2006 AS04 Efterårs EMT Thore N. Jensen 5½p
2006 AS04 Forår Thore N. Jensen 4½p
2006 Det Åbne Klubmesterskab Martin Kisby Willerup + Jonel Balnozan 5p
2006 Lyn GP 2006 Michael 64½p
2006 Hurtigmesterskabet Thomas Lund 5p
2005 Lyn GP Nils Nilsson 71½p
2005 Per Auchenberg Mindeturnering (okt-dec) Jacob Kjær Jensen (Viby) 5p
2005 AS04 Efterårs EMT Michael Mikkelsen + Bjarne M. Henriksen + Steen Delager + Jonel Balnozan 5p
2005 Nørrebro Open 2005 Mads Keinicke 5p
2005 Sommer Hurtig 2005  Thomas Vils Pedersen 7p
2005 AS04 Forår Jesper Aae + Thore Nyboe Jensen 5p
2004 AS04 Efterår EMT Thomas Tolstrup (Farum) 5p
2004 Klubmesterskabet i Lyn Nils Nilsson 9p
2004 AS04 100 Centenary GM Jonny Hector + GM Nick de Firmian 7½p af 9
2004 Jubilæumslyn 6 feb GM Sune Berg Hansen (Helsingør)+ Simon Bekker Jensen (Helsinge) 8½p
2004 Nørrebro Open  2004 Bo Garner Christensen 5p
2003 Klubmesterskabet i hurtigskak Bo Garner Christensen 7½p
2003 Efterårs EMT Casper Olsen + Lars Max Jensen 4p
2003 Lyn GP2003 Erik Sværke 86p
2003 Forårs EMT Thomas Hansen 5½p
2003 Klubmesterskabet i Lynskak Thormod Furu 9½p
2003 Nørrebro Open 2003 Frode B. Nielsen (Fr.berg) + Erik Sværke Hansen 6p
2002 Klubmesterskabet (Vinterturneringen)  Bo Garner Christensen 8p
2002 AS04 Efterår EMT Sune Hansen + Lars F. Petersen (Fr.berg) 5½p
2002 Forårs EMT Jacob Woge Nielsen 4½p
2002 Fischer-Random turnering Henrik W. Jensen + Dimitri Bogdanov (Skovlunde) 4p
2002 Klubmesterskabet I Lyn (5. marts) Thormod Furu 13½p
2002 Lyn GP 2002 Thormod Furu 144½p
2002 Nørrebro Open 2002 Bo Garner Christensen 7p
2001 Vinterturneringen Bo Garner Christensen 8½p
2001 Nørrebro Open  2001 Jacob Woge Nielsen 10p
2001 Lyn GP 2001 Søren Jensen 148p
2001 Efterårs EMT Jacob Woge Nielsen 5½p
2001 Hurtigsommer Anders Bering 6p
2001 Forårs EMT Thomas Lund 6½p
2001 Tema2001 Nils Nilsson 14p
2001 Klubmesterskabet i Lyb Nils Nilsson 11½p
2001 Hurtigmesterskabet Thormod Furu 5½p
2000 Klubmesterskabet Jacob Woge 7p
2000 Lyn GP  Erik Sværke Hansen 123p
2000 Nørrebro Open 2000 Peter Larsen 12p
1999 Lyn GP Henrik J 107p
1999 Nørrebro Open 1999 Søren Jensen 9½p
1997 Nørrebro Open 1997 Thore N. Jensen + Nils Nilsson 9p
1996 Nørrebro Open 1996 Michael Jørgensen 11p
1995 Nørrebro Open 1995 Michael Jørgensen 11p
1994 Nørrebro Open 1994 Jens Hartung 9p

 

AS04 Klubmestre gennem tiderne (fortsat):
1997 Michael Jørgensen
1996 Mogens Thuesen
1995 Ib Andersen
1994 Niels Hirtsgaard
1993 Henrik W. Jensen
1992 Kai Bjerring
1991 Mogens Thuesen
1990 Kim Pilgård
1989-1985 Andreas Bang
1984 Ib Andersen
1983 Carsten Simonsen
1978 Ingolf CLausen
1976 Flemming Lund
1975 Per Auchenberg
1974 Flemming Lund
1973 Flemming Lund
1971 Flemming Lund
1970 Eigil Johansen
1962 Kurt Jessø
1961 Kurt Jessø
1960 Kr. Munch Pedersen
1957 Bent Nielsen
1956 Axel Roos
1955 Eigil Madsen
1954 Eigil Madsen
1953 Leon Jørgensen
1951 Eigil Madsen
1941 Eigil Madsen
1928 A. Olsen
1927 F. Thomsen
1926 Karl Poulsen
1925 Karl Poulsen
1924 Alex Nielsson
1923 Eigil Hansen
1922 F. Thomsen
1921 Leon Jørgensen
1920 F. Thomsen
1919 F. Thomsen
1918 R. Palsund